Universiteit neigt naar planetary health diet, maar vegan menu nog niet van tafel
Grote kans dat de campus Woudestein toch niet volledig vegan wordt, zoals de universiteit eerder aankondigde. Waarschijnlijk komt er een planetary health diet, waarin ook beperkt ruimte is voor bijvoorbeeld vlees, eieren en kaas.

Afbeelding door: Migle Alonderyte
Het College van Bestuur sprak in 2022 de ambitie uit dat de campus in 2030 volledig veganistisch zou worden. Na het uitroepen van de klimaatnoodtoestand in 2030 wilde het universiteitsbestuur zelfs sneller stappen zetten. Nu lijkt de universiteit daar toch vanaf te stappen en te kiezen voor een flexibelere optie: het planetary health diet.
20 procent dierlijk
Het planetary health diet is ontwikkeld door een groep van 37 wetenschappers uit zestien landen, en is gericht op het verbeteren van zowel de gezondheid van de mens als die van de planeet. Het dieet bestaat voor 80 procent uit plantaardige producten en voor 20 procent uit dierlijke producten. Dit maakt het een flexibelere optie dan een volledig veganistisch dieet.
In de praktijk betekent dit dat studenten en medewerkers op de campus nog steeds vlees, melk en eieren kunnen eten, maar in mindere mate. Wat de verhouding 80:20 in de praktijk precies gaat betekenen op campus Woudestein, is nog onderwerp van discussie.
Evenwicht tussen duurzaamheid en keuzevrijheid
Hoewel de oorspronkelijke ambitie een veganistische campus was, bleek uit gesprekken van de universiteit met studenten en medewerkers dat niet iedereen een volledig vegan campus ziet zitten.
Volgens Femke van Zijst, woordvoerder van het College van Bestuur, is de reden om het planetary health diet serieus te overwegen een gevolg hiervan. “De EUR is tenslotte een universiteit waar iedereen zich thuis moet kunnen voelen. Daarnaast biedt het planetary health diet een goed evenwicht tussen duurzaamheid en keuzevrijheid”, zegt Van Zijst.
De universiteit hoopt aan het einde van 2024 een knoop door te hakken over de toekomst van het aanbod op de campus. De vegan optie is nog steeds een van de scenario’s, maar het Planetary Health Diet wordt op dit moment concreet uitgewerkt.
Eerder
-
Universiteitsbestuur wil campus in 2030 volledig veganistisch
Gepubliceerd op:-
Duurzaamheid
-
De redactie
-
Myla CarboStudentredacteur
Meest gelezen
-
Voedsel- en Warenautoriteit sprak de Erasmus Universiteit aan over rookverbod
Gepubliceerd op:-
Campus
-
-
Universiteiten trekken minder studenten uit binnen- én buitenland
Gepubliceerd op:-
Studentenleven
-
-
Wat betekenen de nieuwe Europese woonplannen voor studenten?
Gepubliceerd op:-
Nieuws
-
Reacties
14 reacties
-
Jelle op 24 oktober 2024 om 16:23
Hopelijk komen er veel kraampjes in de buurt van de universiteit die wel gewoon keuze bieden aan autonome individuen die niet gedwongen willen worden in de linkse hobby’s en trends… Er is ruim voldoende keuze op de universiteit als het gaat om vegetarisch en veganistisch eten. Als het toch letterlijk door de strot van studenten en medewerkers wordt geduwd, dan maar weer gewoon boterhammen of andere lunch meenemen van thuis. Zal het economische verkeer op de universiteit geen goed doen. Is er al eens een onderzoek gedaan naar voedselconsumptie op de universiteit en de hoeveelheid aan dierlijke producten die daarbij vrijwillig genuttigd worden? Lijkt me relevant om de klant centraal te stellen als het gaat om consumptie en niet de idealen van linkse ideologieën waarbij dierlijke producten het absolute kwaad zijn.
-
A op 24 oktober 2024 om 17:07
Geen dierlijke producten verkopen op campus betekent niet dat ze er niet genuttigd mogen worden. Dat zou dan toch op natuurlijke wijze al een 80:20 principe voortbrengen? 80% van het eten is plantaardig en is wat op campus wordt gekocht, de overige 20% wordt vanuit huis meegenomen (waarschijnlijk nog wel meer dan dat), en daar kan dierlijk voedsel bij zitten.
Een inclusieve en verwelkomende omgeving creëren is belangrijk, zeker op een universiteit. Maar je mag als universiteit ook best een standpunt innemen. De wetenschap zegt nou eenmaal dat klimaatverandering een urgent probleem is dat grotendeels is veroorzaakt door menselijk toedoen. Dat is dus geen links ideaal, dat is een bewezen feit.
Volgens mij gaat een plantaardig aanbod op campus hand in hand met inclusie, gastvrijheid én een duurzaam toekomstperspectief. Wil jij je boterham met kipfilet meenemen van thuis? Niemand zegt dat dat niet mag!
-
Common sense op 28 oktober 2024 om 08:26
Plantaardig of vegan betekent niet “duurzaam”. Soja is vegan, maar het is totaal niet duurzaam.
Verder, de universiteit zegt “inclusief” te zijn, en er is niets inclusief aan het verbieden van bepaald voedsel. Ook niet voor de mensen met voedselallergieen die dan nog minder te eten hebben. -
Geen common sense, helaas op 29 oktober 2024 om 09:17
@Common Sense: Als universiteitsstudent zou je beter rechercheren voordat je in het openbaar zulke verdraaiende opmerkingen maakt. De soja die hier in Europa voor menselijke consumptie wordt verwerkt is namelijk wél duurzaam, die komt uit Europa of Canada. De soja die hier in Europa (ook NL) aan de varkens, koeien en kippen als krachtvoer wordt vervoerd helaas niet – die komt voornamelijk uit ontboste oerwouden. Dus, als je tofu, sojamelk en plantaardige vleesvervangers eet ben je nog steeds duurzamer (en vooral diervriendelijker) onderweg dan als met vlees, zuivel en eieren.
https://www.hier.nu/klimaatverandering/is-soja-eten-in-plaats-van-vlees-wel-goed-voor-het-klimaat -
Anoniempje op 29 oktober 2024 om 14:57
Als universiteitsstudent zou je beter rechercheren voordat je in het openbaar zulke polariserende opmerkingen maakt. Je gebruikt maar 1 site als bron van een stichting die maar 1 doel heeft. Een bron die niet peer reviewed is maar gewoon een site met wat linkjes die alleen hun eigen doel ondersteunt. Stel dat die bron helemaal gelijk is en dat ons soja 90% duurzaam is (en dus niet helemaal duurzaam), was het maar een voorbeeld gozer. Het punt blijft zijn: vegan betekent niet meteen duurzaam.
Plus, mijn andere argumenten blijven staan.
-
-
Martin op 24 oktober 2024 om 20:04
Ik wens de ondernemers op de Erasmus Food Plaza heel veel succes met deze bijzondere manier van vrijheid van ondernemerschap.
-
De onzichtbare hand is destructief op 29 oktober 2024 om 09:23
Omdat vrijheid van ondernemerschap tot nu toe zo veel goeds voor milieu en dier heeft gebracht? Regels en beleid zijn nodig, anders gaat alles naar de klote (behalve de zakken van de ondernemer).
-
-
L op 24 oktober 2024 om 20:31
Ben geen voorstander van deze beslissing en sluit me aan bij wat @ Jelle zegt.
-
Barbera op 27 oktober 2024 om 14:21
Wat vooruitstrevend en een voorbeeldfunctie voor een betere gezondheid, een betere milieu en een diervriendelijkere samenleving. Met trots zou dit in 2030 geheel plantaardig gaan.
-
J. op 29 oktober 2024 om 16:21
Mee eens! En ze zouden niet de enige zijn. Er zijn aan meerdere universiteiten in Europa campagnes waarin studenten universiteiten oproepen om over the stappen op 100% plantaardige catering om de klimaatcrisis aan te pakken. Op 12 universiteiten staat de studentenvertegenwoordiging hier al volledig achter en bijvoorbeeld aan de universiteit Graz is er sinds september een 100% plantaardige kantine die loopt als een trein! De campagne heet Plant-Based Universities voor wie hier meer over wil weten.
-
-
Albert Kooy op 28 oktober 2024 om 07:23
Wat een mooi besluit, het Manifest van Dutch Cuisine is hier op gericht! En bestaat al 10 jaar
-
Andrea Scharn op 28 oktober 2024 om 10:44
Koemelk is voor kalfjes die 4 magen ontwikkelen. Wij hebben ook geen lactase om lactose te verteren.,het vrt uit melk plamuurt onze datmen. Giede voedingsstoffen komen dan niet in onze bloedbaan. Een koe is zo mooi. Ik hief geen plakje koebil op mijn bord.
-
Gabi op 29 oktober 2024 om 09:31
Ik begrijp die weerstand niet. Als je per se tijdens de paar uur dat je op de campus bent vlees en zuivel wilt eten, kun je toch iets van thuis meenemen? Een slecht besluit. Helaas wordt onze universiteitsraad (net als het hele land) toenemend rechts-conservatief en nationalistisch, wat alle vooruitgang naar een betere toekomst blokkeert. Ik vrees dat dit alleen maar zal verergeren door de plannen van OCW tegen internationale studenten (en medewerkers) en de Engelse taal. Terug naar de 20e eeuw… ik maak me zorgen om je, Nederland.
Reacties zijn gesloten.
Lees verder in duurzaamheid
-
Studenten snijden, koken en composteren correct tijdens de Sustainability Days
Gepubliceerd op:-
Duurzaamheid
-
-
Commissie fossiele industrie: Samenwerking moet voldoen aan ‘moreel minimum’ of stoppen
Gepubliceerd op:-
Duurzaamheid
-
Nawin Ramcharan (universiteitsraadlid) op 24 oktober 2024 om 16:20
Was misschien ook handig geweest om het voorstel van de universiteitsraad in het artikel te verwerken. Er zijn o.a. stakeholder analyses uitgevoerd met studenten, en cateraars die belangrijke inzichten geven in de attitude naar zo een dieet.