‘Studentenorganisaties verdwijnen door gebrek aan animo voor bestuurswerk’
Er is steeds minder animo voor een bestuursfunctie en daardoor dreigen verenigingen te verdwijnen. Daarvoor waarschuwen landelijke studentenorganisaties maandag in een brandbrief aan minister Eppo Bruins van Onderwijs.

Vaandels van de verenigingen bij de opening van de Eurekaweek 2024.
Afbeelding door: Tessa Hofland
“Het wordt elk jaar lastiger om alle bestuursfuncties vervuld te krijgen”, schrijven studentenorganisaties waaronder het Interstedelijk Studenten Overleg (ISO), de Landelijke Kamer van Verenigingen, het Erasmus Student Network en Studentensport Nederland aan de minister. De organisaties waarschuwen dat verenigingen zullen verdwijnen.
“De afgelopen jaren zijn al veel studentenorganisaties opgeheven, met alle gevolgen van dien”, zegt ISO-voorzitter Sarah Evink in een persbericht. “Studentenactiviteiten zijn voor velen een belangrijke uitlaatklep. Als die wegvallen, komt het sociale leven van studenten verder onder druk te staan.”
Lees meer
-
Studieverenigingen luiden noodklok over vervullen bestuursfuncties
Gepubliceerd op:-
Studentenleven
-
Kansenongelijkheid
Door hoge woon- en studiekosten durven studenten het financiële risico om een bestuursjaar te doen niet meer te nemen, schrijven de organisaties. Ze denken dat er kansenongelijkheid ontstaat omdat een deel van de studenten zich een bestuursjaar kan veroorloven en zo ervaring kan opdoen, terwijl een ander deel van de studenten dat niet kan. Daarnaast wijzen de organisaties erop dat studenten vaak bij moeten lenen en studievertraging oplopen, terwijl de prestatiedruk hoog is en de erkenning laag. In Rotterdam krijgen studentbestuurders een erkenningscertificaat, maar dat is niet overal zo.
“Studentenorganisaties zijn cruciaal voor het studentenleven”, staat in de brief. “Ze organiseren belangrijke activiteiten voor het maken van vrienden, het oriënteren op de arbeidsmarkt of het faciliteren van sociale en educatieve activiteiten.” Daarom vragen ze de minister om zich uit te spreken en actie te ondernemen om het animo te vergroten, bijvoorbeeld door zich in te zetten voor een toereikende vergoeding.
Studiepunten
Voor de zomer trokken Rotterdamse studieverenigingen ook al aan de bel over het tekort aan studenten die een bestuursjaar willen doen. Daardoor moeten verschillende verenigingen het dit jaar met een of twee bestuursleden minder doen. “Dit jaar is de situatie nijpender dan ooit”, schreven ze in een brief aan het College van Bestuur. In de Universiteitsraad gingen stemmen op om studiepunten toe te kennen aan studenten die een bestuursfunctie vervullen.
Ook de Eurekaweek worstelt met animo van studenten die zich in willen zetten als gids of crewlid, zo blijkt maandag. “Hoewel er altijd een groep is die zich ruim van tevoren inschrijft omdat ze zeker weten dat ze willen meedoen, zien we dat veel studenten pas later besluiten om zich aan te melden”, zegt voorzitter Shirley Le. De organisatie keerde aanmeldbonussen uit en organiseert een extra bedankfeestje om toch voldoende vrijwillgers te vinden.
De redactie
-
Tim FicherouxEindredacteur
Meest gelezen
-
Aantal internationals neemt voor het eerst af
Gepubliceerd op:-
Onderwijs
-
-
Als je hebt gevonden wat bij je past gaan de dingen vanzelf, weet Lenya Slierendrecht
Gepubliceerd op:-
Verslonden
-
-
Twee miljoen jaar oude fossielen gevonden bij boring op campus: ‘Dit bewijst dat er ooit een zee was op Woudestein’
Gepubliceerd op:Type artikel: Video-
EM TV
-
Reacties
Reacties zijn gesloten.
Meer Studentenleven
-
Tweede Kamer wil meer onzelfstandige woningen voor studenten
Gepubliceerd op:-
Wonen
-
-
Topambtenaar voorzag mentale schade bij jongeren door coronamaatregelen
Gepubliceerd op:-
Mentale gezondheid
-
-
Campusrun brengt meer dan sportieve prestaties: veel deelnemers vinden mentale rust
Gepubliceerd op:-
Campus
-
Sport
-