Levendige handel in kaartjes voor diploma-uitreiking: ‘Woekerprijzen zijn onwenselijk’
Elk jaar ontstaat er een levendig handeltje in gastenkaarten voor diploma-uitreikingen. Opleidingen zijn niet blij met de hoge prijzen die afstudeerders elkaar soms voor deze kaarten vragen. De ESHCC liet afgestudeerden onlangs weten dat het doorverkopen van kaarten niet is toegestaan.

Afbeelding door: Michelle Muus
In een chatgroep van internationale communicatiestudenten, die EM heeft ingezien, biedt een student een gastenkaart aan voor de diploma-uitreiking. Zijn gast kan vanwege visumproblemen niet naar Nederland reizen, daarom verkoopt hij het kaartje, vertelt de student. Hij wil niet met zijn naam in het artikel omdat hij boze reacties kreeg van medestudenten toen hij zijn kaartje wilde verkopen. “Ik heb 60 euro betaald voor de visumkosten, dus 50 euro vragen voor het kaartje lijkt me redelijk.”
Onwenselijk
Nog voordat hij zijn kaartje kon verkopen, ontvingen alle afgestudeerde communicatiestudenten binnen een half uur een mail van de Erasmus School of History, Culture and Communication (ESHCC). Daarin staat dat het doorverkopen van kaartjes verboden is en niet ‘strookt met de waarden van integriteit, eerlijkheid en gemeenschapszin die we van onze studenten verwachten’. Wanneer de student in kwestie vraagt of de mail door zijn verkooppoging komt, geeft de faculteit aan dat het een standaardbericht is dat ieder jaar wordt verstuurd, want ‘in de voorgaande jaren ontstonden er dezelfde situaties’.
Mark te Braake van de ESHCC bevestigt dat de faculteit studenten vraagt om ongebruikte zitplaatsen voor gasten niet te verkopen. Voor de diploma-uitreiking bij de ESHCC betaalt iedere student 22,50 euro, waarbij consumpties en drie zitplaatsen voor gasten zijn inbegrepen. “Het aantal zitplaatsen per student is afgestemd op de capaciteit van de zaal en de prijs voor de kaartjes is niet kostendekkend”, vertelt de teamleider onderwijsservice. “Daarom vinden wij het onwenselijk dat ongebruikte zitplaatsen tegen woekerprijzen worden aangeboden.”
Oma meenemen
Ook bij de Rotterdam School of Management (RSM) geven studenten zitplaatsen voor gasten aan elkaar door of verkopen ze die. “Ik heb een extra kaartje gekregen van een studiegenoot”, vertelt Lisanne, een afgestudeerde masterstudent Marketing Management. Daardoor kan ze haar oma meenemen, die graag bij de ceremonie wil zijn. Haar studiegenoot heeft het kaartje niet nodig, vertelt ze. “En ik vind het lief van haar dat ze het aan mij heeft gegeven.”
Julia heeft haar kaartjes doorverkocht. “Ik heb het maximale aantal kaartjes gekocht omdat ik dacht dat alle leden van mijn familie uit Roemenië zouden komen, maar nu blijkt dat alleen mijn ouders de ceremonie kunnen bijwonen”, vertelt de net afgestudeerde masterstudent Strategic Management. Ze heeft haar kaartjes verkocht via een chatgroep van RSM-masterstudenten. “Ik heb ze verkocht voor de originele prijs van 19,50 euro, dus ik heb geen winst gemaakt.”
Minder plaatsen beschikbaar
De ceremonie voor de diploma-uitreiking is voor studenten bij de RSM altijd kosteloos, vertelt een woordvoerder van de faculteit. Studenten hoeven alleen een toga te huren of kopen als ze die willen dragen. Afgestudeerden kunnen, afhankelijk van de omvang van hun studie, drie tot vijf gasten meenemen. Een gastenkaart kost tussen de 10 en 20 euro.
Ook de RSM zag dat studenten hun kaartjes doorverkochten. “En een aantal afgestudeerden hebben ons verteld dat de prijzen van doorverkochte kaartjes te hoog zijn”, zegt de woordvoerder. Op de website van de RSM staat dat afgestudeerden gastenkaartjes van medestudenten mogen kopen. “Studenten worden ontmoedigd om hun gastentickets door te verkopen. Maar we snappen ook dat omstandigheden soms plotseling kunnen veranderen, bijvoorbeeld wanneer een familielid dat zou komen onverwacht niet meer aanwezig kan zijn. In zulke gevallen tolereren we dat het kaartje wordt doorgegeven aan een andere gast.”
Als een student niet aanwezig is bij de ceremonie, worden alle gastenkaarten van die student geannuleerd. Het is daardoor niet mogelijk om een gastenkaart door te verkopen zonder zelf bij de ceremonie aanwezig te zijn.
De RSM roept studenten op om niet meer kaartjes te kopen dan nodig. “Als afgestudeerden meer kaartjes reserveren dan ze nodig hebben, in de hoop ze later te kunnen doorverkopen, kunnen wij die plaatsen niet aan andere studenten aanbieden. En als de afgestudeerde de kaartjes vervolgens niet kan doorverkopen, blijven er stoelen leeg.”
Lees verder
-
Radeloze geneeskundestudenten bieden elkaar geld om eerder te starten met coschappen
Gepubliceerd op:-
Onderwijs
-
De redactie
-
Feba SukmanaRedacteur
Reacties
Meer Studentenleven
-
Prinsjesdag: Koopkracht studenten verandert nauwelijks
Gepubliceerd op:-
Geld
-
Politiek
-
-
Sam en zijn huisgenoot maken een kunstwerk voor ieder huisfeestje
Gepubliceerd op:-
Wonen
-
Laat een reactie achter