Universiteit moet ongelijke behandeling vrouwelijke wetenschappers aanpakken
Universiteiten moeten de ongelijkheid op de werkvloer tussen mannen en vrouwen zelf aanpakken, vindt minister Van Engelshoven. De ongelijkheid tussen mannen en vrouwen in de wetenschap is de wereld nog niet uit, concludeerde het Landelijk Netwerk Vrouwelijke Hoogleraren vorige maand. Vrouwelijke wetenschappers met kinderen krijgen, ongeacht of zij fulltime of parttime werken, 5 procent minder onderzoekstijd dan hun mannelijke collega die vader is. Ook geven vrouwen aan dat ze minder onderzoeksmiddelen, reisbudget of assistentie krijgen. Het gaat om kleine verschillen die in de loop van de carrière tot grote ongelijkheid kunnen optellen, aldus de onderzoekers.

Afbeelding door: Rijksoverheid
Dat is zorgelijk, schrijft Van Engelshoven in antwoord op Kamervragen, maar ze ziet geen aanleiding voor nader onderzoek. Ze vindt dat iedere wetenschapper gelijke kansen moet krijgen en daar moeten universiteiten zelf op toezien. Als instellingen de onbewuste vooroordelen herkennen die tot de genoemde verschillen leiden, kunnen ze de wetenschappers objectiever gaan waarderen en belonen.
Universiteiten en onderzoeksfinancier NWO denken momenteel hard na over nieuwe manieren van belonen. Wetenschappers worden nu te veel beoordeeld op het aantal publicaties, de hoogte van de impactfactor en het aantal binnengehaalde beurzen. Een nieuwe manier van belonen biedt ook perspectieven om de (verborgen) verschillen in de invulling en omstandigheden van werk en arbeidsvoorwaarden te veranderen, aldus Van Engelshoven.
De redactie
Meest gelezen
-
Hoe Guido van Winden van De Studentenbijbel zelf zijn studie doorkwam
Gepubliceerd op:Type artikel: Video-
EM TV
-
-
Onderzoeker Alex Huang: Bedrijfsleven soms beter voor queer mensen van kleur dan deze universiteit
Gepubliceerd op:-
Diversiteit
-
-
Academisch activisme is een hobby van wetenschappers die politiek niet begrijpen
Gepubliceerd op:-
Column
-
Reacties
Reacties zijn gesloten.
Meer Onderwijs
-
Minder studenten? Pas op voor Japanse of Portugese toestanden
Gepubliceerd op:-
Onderwijs
-
-
Erasmusarts 2030 genomineerd voor Onderwijspremies
Gepubliceerd op:-
Onderwijs
-
-
Erasmus Universiteit wil geen ‘voorbeeld in de Tweede Kamer’ worden bij debat internationalisering
Gepubliceerd op:-
Internationalisering
-