EUR in discussie: Who’s afraid of Zwarte Piet?

Afbeelding door: Michelle Muus
Op welke manier is de rol van Piet tijdens Sinterklaasvieringen aan het veranderen? En welke bijdrage kunnen wetenschappers leveren aan de nationale discussie hierover? Op 19 november is er in het Erasmus Paviljoen een discussieavond over deze vragen. Iedereen is welkom.
Bij de Erasmus School of History, Culture and Communication (ESHCC) doen enkele wetenschappers onderzoek naar het Sinterklaasfeest en de rol van Piet daarin. “Het gaat dan niet zozeer over de vraag óf Piet moet veranderen, maar hoe Piet aan het veranderen is”, vertelt onderzoeker Jiska Engelbert over de insteek van het onderzoek en de discussieavond. “We hebben onderzoek gedaan naar de rol van Piet in vijf ‘domeinen’: in de media, bij intochten, bij bedrijven, op scholen en in het gezin. En je ziet overal dat Piet aan het veranderen is. Bij de Bijenkorf bijvoorbeeld hebben ze nu gouden Pieten. En dat is vooral commercieel ingegeven.” Wat Engelbert betreft gaat de discussieavond dan ook niet meer over de vraag of Piet anders moet, maar hoe hij anders wordt.
Open brieven
Toch kan enig activisme Engelbert niet ontzegd worden. Ze schreef vorig jaar met collega Isabel Awad een brief aan EM over de rol van Piet op de universiteit. De wetenschappers begrepen niet waarom de universiteit vasthield aan Zwarte Piet, met als enige aanpassing dat Piet voortaan niet zwart werd genoemd maar bruin. Uiteindelijk verschenen er op de Sinterklaasviering ook enkele roetveegpieten. Ook schreef Engelbert samen met Awad, collega Jacco van Sterkenburg, hoogleraar Caribische geschiedenis Alex van Stipriaan en Groninger Chris Peters een brief over het onderwerp in De Volkskrant.
Op de discussieavond zullen onder andere Van Stipriaan, Gloria Wekker (emeritus hoogleraar Gender en Etniciteit), documentairemaakster Sunny Bergman (onder andere van de documentaire Zwart als roet) en mediaman John Olivieira in het panel plaatsnemen. De avond begint om 19.00 uur.

Lees ook
- (Zwarte) Piet? EUR zwengelt Sinterklaasdebat aan
- ‘Wij vinden dat de Sinterklaasviering een feest voor iedereen moet zijn’
Meest gelezen
-
Afscheidsboodschap Moes: politiek moet zich bemoeien met aanbod opleidingen
Gepubliceerd op:-
Politiek
-
-
EM TV newsflash: 1,7 miljoen voor camerasysteem, EUR alumni in kabinet en studenten wonen langer thuis
Gepubliceerd op:Type artikel: Video-
EM TV
-
Video
-
-
Conflict rond Vrijmoedige Studentenpartij loopt steeds hoger op
Gepubliceerd op:-
Bij de buren
-
Reacties
Reacties zijn gesloten.
Lees verder in Politiek
-
Afscheidsboodschap Moes: politiek moet zich bemoeien met aanbod opleidingen
Gepubliceerd op:-
Politiek
-
-
Deze oud-studenten komen in het nieuwe kabinet
Gepubliceerd op:-
Politiek
-
-
Letschert wordt minister van Onderwijs
Gepubliceerd op:-
Politiek
-