‘Niemand neemt ooit de verantwoordelijkheid voor problemen met Diversity Travel’
Hoogleraar Internationale betrekkingen Michal Onderco is een frequent zakelijk reiziger. Uit zijn ervaringen blijkt dat de problemen met de verplichte reisorganisatie Diversity Travel niet incidenteel, maar structureel zijn.

Afbeelding door: Ami Rinn
Als je bij de Erasmus Universiteit werkt, is de kans groot dat je al een klacht hebt ingediend over Diversity Travel, het reisbureau dat de universiteit je sinds januari 2025 verplicht om te gebruiken. Sindsdien heeft Erasmus Magazine meerdere verhalen gepubliceerd over servicefalen – meestal vanuit het perspectief van incidentele reizigers.
Mijn ervaring is een beetje anders. Ik reis vaak voor mijn werk, en Diversity Travel (recentelijk omgedoopt tot DGI Travel, red.) is daar inmiddels goed van op de hoogte. Als er iets misgaat, wat met verontrustende regelmaat gebeurt, dien ik een klacht in of eis ik een compensatie. Het afgelopen jaar heeft mij dat in contact gebracht met een buitengewoon breed scala aan Diversity-medewerkers, van reisconsulenten tot accountmanagers en zelfs compliance-officers. Daardoor zijn mijn interacties met het bedrijf erg goed gedocumenteerd en, zo blijkt, onthullend. Dit is een verhaal over wat er gebeurt als het toezicht herhaaldelijk faalt en er geen effectief correctiemechanisme bestaat.
Ik herinner me nog mijn eerste keer met Diversity Travel. Ik moest een Erasmus+ Staff Exchange-reis boeken en die combineren met een andere reis, waarvoor een eenvoudig ticket met meerdere trajecten nodig was. De website van Diversity werkte niet, een veelvoorkomend probleem tenzij je weet dat je Edge moet gebruiken, dus ik nam per e-mail contact op met de helpdesk, het zogenaamde Olive-team. Toen ik het ticket drie dagen later eindelijk ontving, kostte het ongeveer 20 procent meer dan de prijs die KLM aanbood toen ik hen voor het eerst benaderde. Destijds vond ik dat nogal bijzonder.

Afbeelding door: Ami Rinn
Achteraf gezien was dat het begin van een patroon. In de maanden daarna boekte Diversity hotelkamers op de verkeerde data, vertelde het me niet wanneer een reis geannuleerd werd, gaf het onjuiste boekingscodes uit, verwisselde het declaratiecodes op facturen, deed het er maanden over om een volledig flexibele boeking terug te betalen, en deed het elf dagen over het boeken van een eenvoudige hotelovernachting.
Neem een recente onderzoeksreis als voorbeeld. Ik boekte wat expliciet aan mij verkocht werd als een ’tweepersoonskamer voor alleengebruik’ in een hotel in een grote Europese stad. Zelfs het maken van de reservering bleek lastig: de website van Diversity toonde wat een agent later voor mij omschreef als ‘fantoombeschikbaarheid’, waardoor ik de reservering telefonisch moest afronden. Bij aankomst kreeg ik toch een eenpersoonskamer toegewezen. Toen ik de receptionist mijn boekingsbevestiging van Diversity liet zien waarin een tweepersoonskamer stond vermeld, liet hij me de boeking zien die Diversity via zijn derdepartijleverancier had gemaakt. Dat document vermeldde duidelijk een eenpersoonskamer. Met andere woorden: mij werd één product verkocht en een ander geleverd.
Ik vroeg om teruggave bij Diversity Travel. Ze weigerden dat en stelden dat ze eerst met hun leverancier moesten overleggen. Na weken van vertraging en geen oplossing in zicht, en zonder zinvolle tussenkomst van de universiteit, nam ik contact op met de Autoriteit Consument & Markt (ACM). Binnen enkele dagen maakte de ACM duidelijk dat mijn contract met Diversity Travel was, niet met diens leverancier, en dat Diversity daarom verantwoordelijkheid draagt. Nadat ik deze toelichting aan Diversity had doorgestuurd, stemde het bedrijf ermee in 50 procent van het verblijf te vergoeden.
Voor 2025 was een hotel boeken eenvoudig: ik boekte online een kamer en kreeg wat ik had geboekt, soms zelfs met een gratis upgrade, zoals grote boekingsplatforms regelmatig aanbieden. Deze keer besteedde ik ongeveer een uur aan de boeking, twaalf uur aan e-mailwisselingen met de klantenservice, en nog enkele uren aan het opstellen van een formele vraag aan de ACM. Blijkbaar kan de Erasmus Universiteit het zich veroorloven dat een hoogleraar het equivalent van twee werkdagen besteedt aan het oplossen van problemen veroorzaakt door haar verplichte reisbureau.
Blijkbaar kan de Erasmus Universiteit het zich veroorloven dat een hoogleraar het equivalent van twee werkdagen besteedt aan het oplossen van problemen veroorzaakt door haar verplichte reisbureau.
Was dit falen? Dat oordeel is aan u. Wat duidelijk is, is dat de Erasmus Universiteit in elk geval in de eerste maanden van het contract geen service-level agreement (SLA) had afgesloten met Diversity Travel. Daardoor bestond bijvoorbeeld het begrip ‘vertraging’ wel in de praktijk, maar niet in juridisch afdwingbare termen.
Toch zou je, zelfs zonder SLA, verwachten dat wanneer dingen misgaan, zoals het boeken van de verkeerde kamer, er duidelijke escalatie- en oplossingsroutes bestaan. Ik leerde al snel dat er weliswaar beperkte manieren zijn om intern problemen te melden, maar dat er heel weinig mechanismen zijn om te waarborgen dat dezelfde fouten zich niet herhalen. Zowel Diversity Travel als de universiteit behandelen elk incident consequent als een geïsoleerd geval. Maar als je koorts, een loopneus, hoest en aanhoudende vermoeidheid hebt, is het waarschijnlijk onverstandig te veronderstellen dat dit ongerelateerde symptomen zijn.
Net zoals herhaalde boekingsfouten diepere operationele problemen aan het licht brachten, bracht mijn poging om toegang te krijgen tot persoonsgegevens op grond van de AVG aan het licht hoe moeilijk het is voor Diversity (en het toezicht van de universiteit) om juridische naleving te waarborgen. Diversity negeerde mijn verzoek eerst, en stelde vervolgens dat het voortdurende tekortschieten in het naleven van zijn verplichtingen puur administratief was. Op een gegeven moment adviseerde de functionaris voor gegevensbescherming van de universiteit dat een formele juridische stap de enige overgebleven manier zou zijn om naleving af te dwingen.
De uiteindelijke inzage was onvolledig. Het proces, dat een routineklusje had moeten zijn, werd een maandenlange exercitie die onthulde hoe verspreid en handmatig de onderliggende gegevensverwerking is. De hele zaak is nu onderwerp van een procedure bij de Autoriteit Persoonsgegevens, nadat EUR weigerde in te grijpen in een zaak die naar mijn mening duidelijk de onprofessionele aanpak van Diversity bij de omgang met persoonsgegevens aantoont.
Je hebt misschien gemerkt dat ik niet veel inga op de kosten. Ja, Diversity Travel is aanzienlijk duurder dan zelfstandig reizen regelen, en ik zou willen dat de universiteit hier meer aandacht aan besteedde. De verkeerde kamer kostte iets meer dan 100 euro; Diversity betaalde ongeveer 60 euro. Direct bij het hotel boeken zou 75 euro hebben gekost. Worden er administratieve besparingen gerealiseerd? Ik betwijfel het, gezien de aanhoudende factureringsproblemen: elke factuur vereist nu minstens twee e-mails van medewerkers.
Het meest ironische? Voordat de universiteit met Diversity Travel ging werken, werd overschrijding op verblijfskosten door het systeem gemarkeerd. Tegenwoordig geven facturen geen indicatie meer wanneer er richtlijnen worden overtreden. Maar in principe zou ik een kleine meerprijs niet erg vinden, als de website vlekkeloos zou werken, e-mailvragen binnen enkele dagen zouden worden beantwoord, de klantenservice proactief problemen zou aanpakken en fouten zeldzaam waren en gecompenseerd werden. In plaats daarvan leveren de extra kosten CO₂-rapporten voor het College van Bestuur en ‘zorgplicht’-e-mails voor reizigers op (waarom we zulke diensten met een boekingen moeten bundelen in plaats van via een verzekering is een andere vraag). Maar oordeel zelf of een waarschuwing voor een pro-Palestijnse demonstratie 200 kilometer van je bestemming, een week voor de reis, het soort boutique-service is waarvoor je wilt betalen.
Oordeel zelf of een waarschuwing voor een pro-Palestijnse demonstratie 200 kilometer van je bestemming, een week voor de reis, het soort boutique-service is waarvoor je wilt betalen.
Het afgelopen jaar is elk incident op zichzelf behandeld of uitgesteld. Wat nooit gebeurde, was het erkennen dat dit geen geïsoleerde problemen waren, maar symptomen van een grotere mislukking in dienstverlening en toezicht. Dat is niet verrassend – wat ik uit de onvolledige AVG-inzage begreep, is dat de interne discussies over Erasmus-personeel soms op een wijze worden gevoerd die bij mij als klant ernstige zorgen opriep.
Het meest verontrustende is niet de fouten zelf, maar dat niets ooit tot verantwoording leidt. Diversity, het College van Bestuur en de contracttoezichthouders lijken te hopen dat deze problemen gewoon wegwaaien. Dat zullen ze niet, tenzij iemand in actie komt. Dus beste collega’s – houd bij, klaag luid, eis oplossing en compensatie, aarzel niet om autoriteiten te betrekken, en oefen je rechten uit. Deze strijd wordt niet voor je gestreden.
De redactie
-
Michal Onderco
Hoogleraar International Relations
Lees ook
-
Diversity Travel belooft verbeteringen, maar site is nog steeds traag en onbetrouwbaar
Gepubliceerd op:-
Medewerkers
-
Reacties
8 reacties
-
Steef van de Velde op 12 februari 2026 om 14:37
Ik deelde vorig jaar onze reisfrustraties (zonder DGI Travel te benoemen) met een decaan van een business school in de UK. Ze reageerde met “We hadden precies dezelfde problemen, maar hebben daarom inmiddels het contract ontbonden. Geen enkele verbetering ondanks belofte na belofte van beterschap”, waarop ik vroeg naar de naam van die bewuste reisorganisatie, En ja hoor, je raadt het vast al … 😉
-
E. Brein op 12 februari 2026 om 16:15
Is het sowieso niet raar dat elke reis die via DGI wordt geboekt, veel duurder is dan als je dit zelf direct bij de vliegtuig- of treinmaatschappij boekt? Wie strijkt eigenlijk die extra gelden op? Waar blijven die revenues plakken?
Beetje cynisch is het wel, terwijl onze onderzoekers op reis gaan om internationaal onderzoek naar organisatie criminaliteit te kunnen verklaren en aan te pakken, zijn we verplicht gebruik te maken van deze ondoorzichte organisatie. De alarmbellen staan al een tijdje te rinkelen, help! -
Bauke Visser op 13 februari 2026 om 09:40
De EUR is niet de enige universiteit waar medewerkers steen en been klagen over reisagent DGI travel (voorheen Diversity Travel). Hierboven is al een Engelse business school genoemd.
In Nederland zijn 4 universiteiten in zee gegaan met DGI Travel. Naast de EUR zijn dat:
Wageningen University & Research: contract sinds april 2023, ook hier zijn medewerkers zeer geïrriteerd, ook nog twee jaren na aanvang, zie bijvoorbeeld hier https://www.resource-online.nl/index.php/2025/05/23/intranetgroep-bundelt-horrorverhalen-diversity-travel/
Radboud Universiteit: contract vanaf maart 2025, ook hier regent het klachten, zie bijvoorbeeld
https://www.voxweb.nl/nieuws/ondernemingsraad-wil-dat-radboud-contract-met-dgi-travel-stopzet-afdeling-houdt-zwartboek-bij-van-omstreden-reisbureauRadboud was overigens in maart 2025 overgestapt van een ander reisagent, VCK. Reden? De vele klachten…
RUG, de vierde universiteit in NL: weinig info online.
Overal belooft DGI Travel beterschap. Maar het lijkt erop dat het bedrijf elke keer weer het wiel moet uitvinden (EUR: “bij de start waren er issues van technische aard”, Radboud: “mede naar aanleiding van signalen [aan het begin] is de afgelopen periode gewerkt aan verbeteringen). Maar zelfs in Wageningen, na een afnameplicht van al meer dan 2 jaren, is de frustratie enorm. Het Facilitair Bedrijf van de WUR erkent dat: “de service die Diversity Travel levert is niet voldoende”. Na 2 jaren!
Hoe kan een bedrijf zoveel universitaire medewerkers tegen zich in het harnas jagen door zo slecht diensten te verlenen en toch actief blijven onder universiteiten?
-
Marlon op 13 februari 2026 om 13:21
Na een jaar van Diversity/DGI gebruik is het duidelijk: het universiteitsbestuur (met name het CvB) hebben ons uitgeleverd aan een malafide en incompetent bedrijf, en nu weigeren ze daarvoor verantwoordelijkheid te nemen en het op te lossen. Hoe heeft zo’n bedrijf ooit uberhaupt de aanbesteding gewonnen? Hoe hebben ze over het hoofd kunnen zien dat Diversity helemaal niet met onze reis-benodigdheden om kan gaan? Of was Diversity gewoon de goedkoopste?
Hoe dan ook, het is een regelrechte schande, en nog maar weer een voorbeeld van hoe het CvB, dat niet door ons maar door het Ministerie van Onderwijs gekozen wordt, niet onze belangen vooraan zet en geen eindverantwoordelijkheid heeft aan ons als universitaire gemeenschap.
-
H. Tuil op 16 februari 2026 om 16:24
Het doet er toch niet toe of het duurder en er minder sevice is. De regeltjes zijn gevolgd en een of andere accountant kan tevreden een vinkje zetten, daar gaat het om!
-
Astrid Manden-Benneker op 16 februari 2026 om 17:29
Helaas kan ik bovenstaande ervaringen met DGI Travel alleen maar bevestigen. Het is bizar hoeveel tijd het kost om een reis of hotel te boeken, wat er allemaal fout gaat (geen bagage geboekt, hotel heeft reserveringsbedrag niet binnengekregen dus of ik even af wil tikken met mijn persoonlijke credit card, “oh nee” (na betaling door mij en een simultaan telefoontje van mijn collega), “het is toch binnen!”
De bezuinigingen die we als EUR voor ogen hebben gehad door met DGI Travel te gaan boeken zijn een farce. Qua uren die we zelf aan het boeken spenderen én in de hogere tarieven voor vluchten en kamers. Mijn advies zo zou zijn; zo snel mogelijk weer terug naar de oude situatie. Dat scheelt geld, veel geld.
-
Sebastiaan Kamp op 26 februari 2026 om 14:40
Namens de taskforce van de Universiteitsraad over dit onderwerp wil ik u bedanken voor dit inzichtelijke en goed beargumenteerde artikel.
Wij willen ook onze waardering uitspreken voor de reakties die nuttige verwijzingen en aanvullende informatie van andere universiteiten en context hebben gedeeld – hun bijdragen helpen de discussie te verdiepen over de praktische uitdagingen waarmee mensen te maken hebben bij Diversity Travel.Wij als leden van de Universiteitsraad van de Erasmus Universiteit Rotterdam sluiten ons aan bij de hier geuite zorgen.
Sinds medio vorig jaar werken wij actief aan dit onderwerp via een taskforce over reizen en het Diversity Travel-systeem.De taskforce heeft inhoudelijke input verzameld van medewerkers uit verschillende faculteiten, en wij hebben zowel algemene feedback als specifieke individuele casussen formeel doorgestuurd naar het College van Bestuur om terugkerende problemen zoals die in de praktijk worden ervaren onder de aandacht te brengen.
Wij hebben ook (juridische) zorgen geuit richting het College van Bestuur met betrekking tot de contractuele prestaties van DT.Het College van Bestuur heeft eerder de noodzaak van verbeteringen erkend en toegezegd tekortkomingen in het systeem aan te pakken. Dat gezegd hebbende blijven er bij veel collega’s aanzienlijke zorgen bestaan, en moet er meer worden gedaan om ervoor te zorgen dat het systeem effectief functioneert en geen onevenredige belasting oplevert.
Wij zullen dit onderwerp opnieuw aan de orde stellen bij het College van Bestuur tijdens de eerstvolgende geplande ‘consultation meeting’ en zullen opnieuw vragen om een formele reactie en concrete updates over genomen en geplande acties om openstaande kwesties aan te pakken. De Universiteitsraad deelt uw zorgen en kijkt uit naar een voortgezette dialoog die leidt tot betekenisvolle verbeteringen.
Reacties zijn gesloten.
Lees verder in Opinie
-
‘Randvoorwaarden voor goed onderwijs en onderzoek worden langzaam uitgehold op de universiteit’
Gepubliceerd op:-
Opinie
-
-
De Eid-buitenstaander
Gepubliceerd op:-
Column
-
-
Roken, huilen en zoenen in het Pierre Bayle Monument
Gepubliceerd op:-
Column
-
Robert Borst op 11 februari 2026 om 15:02
Om nog maar te zwijgen over de eurocentrische houding in het geheel: reizen naar bestemmingen die iets buiten de comfortzone van DGI vallen, zijn zo goed als onmogelijk. Normaal boek ik een overnachting voor USD110 bij een lokaal contact, keurig met bon en afschrijft. Nu betaal ik het dubbele en zit ik tussen de cruisetoeristen in een resort waar ik ook nog allerlei schimmige resortheffingen moet betalen; allemaal van publiek geld. Verder overigens alleen maar herkenning in alle aangedragen punten: van fouten in de boeking (en bijbehorende gaslighting) tot declaraties op verkeerde budget nummers.