‘Studievertraging lijkt mee te vallen in coronatijd’
Veel studenten vreesden vertraging op te lopen tijdens de coronacrisis. Bij een aantal onderwijsinstellingen lijkt dat mee te vallen, blijkt uit eerste analyses. Op de Erasmus Universiteit is het nog onduidelijk hoeveel studenten vertraging oplopen of gebruikmaakten van coulanceregelingen.

Afbeelding door: Ronald van den Heerik
De lockdown en de coronacrisis konden weleens een enorme impact op studenten hebben, dacht zo ongeveer iedereen het afgelopen studiejaar. Docenten zetten vastberaden de schouders eronder en in een mum van tijd ging het onderwijs online door.
En met succes, meldt de Vrije Universiteit Amsterdam. Die heeft gekeken hoeveel studiepunten de studenten afgelopen studiejaar behaalden. Het patroon is duidelijk: de verschillen met andere jaren zijn klein.
Alle studiepunten
In de masteropleidingen hebben naar verhouding evenveel studenten de volle 60 studiepunten behaald als in voorgaande jaren. In de bachelor zijn er zelfs iets meer studenten die alle punten hebben binnengesleept.
Alleen bij Geneeskunde en Tandheelkunde is het anders. Daar lopen eerste- en tweedejaars bachelorstudenten gemiddeld één vak van zes studiepunten achter. In de master zijn het gemiddeld twee vakken.
Maar ideaal is anders. Studenten waarderen het online onderwijs minder dan het gewone onderwijs, schrijft de VU. Liever zouden ze fysieke lessen hebben. “Mede vanwege een gebrek aan motivatie besteden studenten minder tijd aan hun studie, blijkt uit een onderzoek onder VU studenten.” Het is ook de vraag of het onderwijs dezelfde kwaliteit heeft als anders – hoe goed docenten ook hun best doen.
Vergelijkbare resultaten
De vertraging lijkt dus wel mee te vallen. Volgens de VU zien andere algemene universiteiten vergelijkbare resultaten, en ook in het hbo zou het herkend worden. Bij de Hogeschool Rotterdam is studievertraging inderdaad niet bij alle opleidingen vanzelfsprekend.
Ook bij een technische universiteit als de TU Eindhoven lijkt geen sprake van enorme vertragingen. De slaagpercentages bij de vakken zijn vrijwel gelijk, en zelfs licht hoger dan voorgaande jaren, meldt een woordvoerder. De universiteit maakt nog analyses om te kijken hoe het met stages en afstuderen gaat.
Te vroeg om te zeggen
Soepelere regelingen tijdens corona
- EUR-studenten krijgen uitstel bsa bij vertraging door corona
- ‘Harde knip’ tussen bachelor en master ter discussie
De Erasmus Universiteit kan nog niet zeggen hoeveel studenten vertraging hebben opgelopen tijdens de coronacrisis, laat een woordvoerder weten. Die cijfers zijn nog niet bekend.
Wel is al duidelijk dat EUR-studenten gebruik hebben gemaakt van tijdelijke coulanceregelingen om vertraging te voorkomen, zegt de woordvoerder. Studenten konden bijvoorbeeld uitstel van het bindend studieadvies aanvragen als ze door corona hun studiepuntennorm in het eerste jaar niet haalden. Zo konden ze in september toch aan het tweede studiejaar beginnen. Ook hanteerde de universiteit een zachte knip, zodat studenten die aan het eind van hun bachelor in de knel kwamen toch aan een master konden beginnen. “Die studenten hebben zo vertraging kunnen voorkomen, maar om hoeveel studenten het gaat weten we nog niet.” Cijfers over het bindend studieadvies komen naar verwachting eind deze maand.
Geld terug?
In de politiek gaan stemmen op om alle studenten voor de problemen met corona te compenseren, bijvoorbeeld door een deel van het collegegeld terug te geven. Er gaan ook petities van die strekking rond.
Minister Van Engelshoven hield de boot af: eerst maar eens kijken of studenten inderdaad vertraging oplopen en of ze die niet kunnen inhalen, was haar antwoord. Specifieke groepen studenten kunnen natuurlijk problemen ondervinden met stages of praktijkonderwijs, maar voor het leeuwendeel geldt dat vermoedelijk niet. Als studievertraging het criterium is, zullen maar weinig studenten voor extra steun in aanmerking komen.
De redactie
-
Tim FicherouxEindredacteur
Meest gelezen
-
Onderwijsraad hekelt ‘eenzijdige’ blik op welzijn van studenten
Gepubliceerd op:-
Studentenleven
-
-
First Philosophy: een filosofiepodcast voor beginners én gevorderden
Gepubliceerd op:-
Onderwijs
-
-
Voedsel- en Warenautoriteit sprak de Erasmus Universiteit aan over rookverbod
Gepubliceerd op:-
Campus
-
Reacties
Reacties zijn gesloten.
Lees verder in onderwijs
-
First Philosophy: een filosofiepodcast voor beginners én gevorderden
Gepubliceerd op:-
Onderwijs
-
-
Hoogleraar en studenten nomineren Khartoum Aid Kitchen voor de Nobelprijs voor de Vrede
Gepubliceerd op:-
Onderwijs
-
-
Aangepaste wet internationalisering gaat naar Raad van State
Gepubliceerd op:-
Onderwijs
-