Fouad L. stond deze week terecht voor de gebeurtenissen op 28 september 2023. L. doodde in het Erasmus MC docent Jurgen Damen, stichtte brand in het Onderwijscentrum en bedreigde meerdere mensen. Eerder op de dag had hij zijn buurvrouw Marlous en haar 14-jarige dochter Romy gedood en brandgesticht in zijn eigen huis.
L. studeerde Geneeskunde en had alle punten voor zijn bachelor gehaald. Zijn diploma werd door de opleiding op pauze gezet en de opleiding eiste dat hij een onderzoek zou ondergaan bij een psychiater. Op dat moment waren er al zorgen over L. Hij veroorzaakte overlast bij zijn buren, was veroordeeld voor dierenmishandeling en had een alcoholverslaving.
Verminderd toerekeningsvatbaar
Donderdag sprak de officier van justitie de strafeis uit: dertig jaar gevangenisstraf en tbs. Levenslang is volgens de officier geen passende eis, omdat er dan geen tbs mogelijk is.
Volgens de officier van justitie begon L. ‘de operatie’ een half jaar van tevoren te plannen. In de rechtbank werden donderdag beelden getoond van de bewuste dag. Daarop is onder andere te zien hoe L. het Gk-gebouw binnenloopt via de personeelsingang en hoe hij rondloopt in het Onderwijscentrum.
Volgens deskundigen van het Pieter Baan Centrum is L. verminderd toerekeningsvatbaar. Zijn autistische stoornis zou zijn handelen hebben beïnvloed.
'Onmetelijk verdriet'
Op dinsdag en woensdag maakten de verklaringen van slachtoffers en nabestaanden veel indruk. “Ik had nog heel veel van hem willen leren”, vertelde een student tijdens de zaak over Damen. “De momenten die ik met hem had, zal ik voor altijd koesteren.” En bestuursvoorzitter Stefan Sleijfer schetste de impact die de gebeurtenissen hebben gehad op studenten en medewerkers van het Erasmus MC. Hij sprak van ‘onmetelijk verdriet’.
De rechter doet op 21 februari uitspraak.