Wangedrag: Leidse hoogleraar wordt na 33 jaar ontslagen
De Universiteit Leiden gaat een hoogleraar ontslaan die zich samen met haar partner schuldig heeft gemaakt aan machtsmisbruik, manipulatie en schending van de wetenschappelijke integriteit.

Afbeelding door: Rudolphous / Wikimedia
Dat heeft de universiteit donderdag bekendgemaakt. Inmiddels heeft dagblad NRC de naam van de hoogleraar onthuld. Er zou een angstcultuur heersen onder medewerkers die van hen afhankelijk waren. De hoogleraar zou zich onder meer onderzoeksmateriaal van anderen toe-eigenen en bepaalde data “monopoliseren”.
In het najaar van 2023 zijn volgens de universiteit de eerste meldingen gedaan. In totaal heeft een onderzoekscommissie met negentien melders gesproken, onder wie promovendi, postdocs en studenten. Daarnaast zijn bestuurders, vakgenoten en experts gehoord.
33 jaar
Volgens universiteitsblad Mare heeft de hoogleraar 33 jaar aan de universiteit gewerkt. Het college van bestuur is ‘diep geschokt’ dat de situatie zo lang kon bestaan, staat in de verklaring. “Dit heeft veel mensen ernstig beschadigd”, zegt voorzitter Annetje Ottow.
Als de kantonrechter het ontslag goedkeurt, mag deze wetenschapper zich geen hoogleraar meer noemen. Sinds de start van het onderzoek is de hoogleraar op non-actief gesteld. “Ook diens partner is niet meer welkom op de universiteit”, staat in de verklaring.
Lering
De naam en de faculteit zijn niet bekendgemaakt. Volgende maand maakt het college van bestuur een (geanonimiseerd) onderzoeksrapport openbaar. Ottow wil er lering uit trekken. Problemen met macht, afhankelijkheid en competitiedrang spelen “natuurlijk niet alleen bij deze faculteit en ook niet alleen bij ons”.
Al eerder kwam een koppel in Leiden in opspraak. Toen waren het twee hoogleraren aan de faculteit Pedagodiek.
Lees meer
-
TU Delft schrijft student uit wegens wangedrag
Gepubliceerd op:-
Onderwijs
-
De redactie
Meest gelezen
-
In memoriam emeritus hoogleraar Hans Gortemaker
Gepubliceerd op:-
In memoriam
-
-
Aantal suïcides onder jongeren neemt toe
Gepubliceerd op:-
Mentale gezondheid
-
-
Student met dyscalculie krijgt geen vrijstelling voor statistiek
Gepubliceerd op:-
Onderwijs
-
Reacties
Reacties zijn gesloten.
Lees verder in bij de buren
-
Dertig maanden cel voor poging tot verkrachting bij TU Eindhoven
Gepubliceerd op:-
Bij de buren
-
-
Pro-Palestijnse Radboud-docent Pettit stapt op
Gepubliceerd op:-
Bij de buren
-
-
Voormalig UvA-docent Buijs krijgt vijf maanden celstraf
Gepubliceerd op:-
Bij de buren
-