Dankbaarheid
Aan het begin van het nieuwe jaar, sta ik net als velen even stil om terug te kijken naar de afgelopen twaalf maanden. Wat is er ontzettend veel gebeurd. Op de wereld, in Nederland, in Rotterdam, op campus, maar ook in mijn eigen gezin. Op mijn pad kwamen kleine en grotere uitdagingen, onverwachte (verdrietige) wendingen, en successen langs. En terwijl ik 2023 overdenk, word ik gelukkigerwijs overladen met een groot gevoel van dankbaarheid.

Afbeelding door: Levien Willemse, Pauline Wiersema
Het gevoel van dankbaarheid komt bij mij met regelmaat om de hoek kijken. Het is als een zonnestraal die door de grijze wolken breekt, zelfs op de donkerste dagen van het jaar. Een zonnestraal die warmte en het gevoel van vervulling met zich mee brengt en zo mijn leven een stuk lichter maakt.
In de hectiek van de dag met de alledaagse beslommeringen, zoals onhandige deadlines, een hoge werkdruk, te laat komen voor een belangrijke afspraak, of een laptop die crasht, ben je je misschien niet altijd bewust van de vele dagelijkse zegeningen die er kunnen zijn. Of het nu gaat om grote dingen zoals vrijheid, veiligheid, een dak boven je hoofd, liefdevolle steun van vrienden en familie, een goede gezondheid, die leuke baan waarmee je ook nog eens geld verdient, de geïnteresseerde studenten in de collegezaal, de impact die je met je onderzoek maakt, a good hair day (met eigenwijze krullen is dat een groot ding!) of de kleine gelukgevers zoals wakker worden voordat de wekker gaat, die vaste cappuccino om tien uur, de glimlach van de buschauffeur, of meezingen met je lievelingsliedje op de radio; er is altijd iets om dankbaar voor te zijn.
Wetenschappelijk onderzoek toont aan dat dankbaarheid zowel korte als middellange termijneffecten heeft. Dankbaarheid is niet alleen een prettig gevoel, maar het ondersteunt de lichamelijke en geestelijke gezondheid op een positieve manier. Ook het uiten van dankbaarheid kan bijdragen aan meer levenstevredenheid, een hogere kwaliteit van leven en veerkracht in moeilijke tijden.
In mijn reflectie op het komende jaar, bedenk ik dat het leven niet te plannen is. Dat het – net zoals in 2023 – onvermijdelijk is dat er onverwachte tegenslagen, uitdagingen en successen zullen komen. Met een flinke schep dankbaarheid, omarm ik alles wat er op mijn pad komt. Op naar een verrassend 2024!
Read more
-
Stilte over mensenrechten is onjuist
Gepubliceerd op:-
Column
-
De redactie
-
Hanan El MarrounAuteur
Meest gelezen
-
Nieuwe door studenten gerunde voetbalcompetitie trapt af bij Erasmus Sport
Gepubliceerd op:-
Campus
-
-
Bodempje dame blanche
Gepubliceerd op:-
Column
-
-
College van Bestuur steunt fusiewens instituten ISS en IHS
Gepubliceerd op:-
Bestuur
-
Reacties
Reacties zijn gesloten.
Lees verder in Column
-
Bodempje dame blanche
Gepubliceerd op:-
Column
-
-
De discussie over studiemigratie ligt weer in de koelkast
Gepubliceerd op:-
Column
-
-
Filosofen zijn vervelend
Gepubliceerd op:-
Column
-