Dijkgraaf maakt zich zorgen
De fraude van hoogleraar Diederik Stapel kan ook andere wetenschappers besmetten, zei natuurkundige en KNAW-president Robbert Dijkgraaf gisteravond in praatprogramma Knevel en Van den Brink.
“Het is als een krasje in de voorruit van je auto: voor je het weet plant het zich voort”, zei Dijkgraaf. “Daar maak ik me zorgen om.” Hij reageerde op het ontslag van de Tilburgse hoogleraar sociale psychologie, die onderzoeksresultaten had verzonnen.
Verleiding tot manpuleren
Dijkgraaf begrijpt wel dat mensen in de verleiding komen hun onderzoek te manipuleren. Wetenschappers zijn ook maar mensen. “Als je een prachtige theorie hebt, wil je heel graag dat die waar is. Gelukkig heb je dan je collega’s. Iemand anders gaat je experiment overdoen.”
Ontdekking heeft lang geduurd
In het geval van Stapel heeft het systeem dan ook gewerkt, meent Dijkgraaf, want de affaire is naar buiten gekomen. “Naaste collega’s hebben zich gemeld bij de rector. En daarom hebben we die vertrouwenscommissies ook. Maar het heeft wel lang geduurd. De rector heeft ook gezegd dat het best een lange geschiedenis kan zijn geweest.”
Besmetten
Of andere wetenschappers eveneens hebben gefraudeerd? Daar kon Dijkgraaf geen antwoord op geven. Zo’n affaire kan gemakkelijk wetenschappers besmetten met wie de fraudeur heeft samengewerkt, overwoog hij. “Maar het is toch vaak één individu. Ik hoop dat de schade tot deze ene persoon beperkt kan blijven. Dit soort incidenten blijft zeldzaam.” HOP
Meest gelezen
-
Student op de kieslijst: Mina gaat voor de klimaatdoelen en betaalbare woningen
Gepubliceerd op:-
Politiek
-
-
Van A naar B lopen zonder gefilmd te worden is er niet meer bij op campus Woudestein
Gepubliceerd op:-
Beveiliging
-
-
Een maximumaantal promovendi per hoogleraar? Dat gaat er niet komen
Gepubliceerd op:-
Column
-
Reacties
Reacties zijn gesloten.
Lees verder in Wetenschap
-
Weg met de ‘profkip’, zegt De Jonge Akademie
Gepubliceerd op:-
Wetenschap
-
-
Twee Vici-beurzen voor onderzoekers ESE en ESPhil
Gepubliceerd op:-
Wetenschap
-
-
Deelnemers dialoog over academische vrijheid willen daad bij het woord
Gepubliceerd op:-
Wetenschap
-