Vakbond start petitie tegen verhoging collegegeld internationale studenten
De Rotterdamse studentenvakbond STUUR is een petitie gestart tegen de verhoging van het collegegeld voor internationale studenten van buiten Europa. De verhoging zorgt volgens de vakbond voor grote financiële onzekerheid.

STUUR protesteerde op de campus tegen de verhoging van collegegelden.
Afbeelding door: Esther Dijkstra
De petitie is inmiddels ruim vierhonderd keer getekend. Aanleiding voor de petitie is het voorstel van de universiteit om het collegegeld voor niet-EEA-studenten bij bacheloropleidingen vanaf studiejaar 2027-2028 met 8,9 procent te verhogen, en voor masterstudenten met 8,6 procent. Nu betalen studenten van buiten Europa tussen 11.400 euro (ESE) en 30.900 euro (EMC) per jaar. Vanaf september 2027 moet dat tussen 14.700 euro (ESE) en 35.000 euro (EMC) liggen.
Collegegeld verdubbeld in de laatste vijf jaar
Volgens een adviescommissie van de universiteit is de verhoging nodig om ‘de tarieven gelijk te trekken met het landelijke gemiddelde’. Maar universiteitsraadslid Borja Ranzinger vindt dat geen goede reden. Met zijn partij Erasmus International behartigt hij de belangen van internationale studenten in de Universiteitsraad. “Niet-EEA-studenten betalen nu al zes tot tien keer zoveel als Nederlandse en Europese studenten. Het is oneerlijk dat ze nog meer moeten betalen alleen omdat ze toevallig buiten Europa geboren zijn.”
Nederlandse en Europese studenten betalen dit jaar 2.694 euro collegegeld, het zogenaamde wettelijke collegegeld. De niet-EEA-studenten – oftewel studenten van buiten de Europese Unie, IJsland, Liechtenstein of Noorwegen – betalen het zogenoemde instellingstarief in plaats van het wettelijke collegegeld. De hoogte van het tarief bepalen universiteiten zelf. De afgelopen jaren is het instellingstarief op de meeste faculteiten hard gestegen en daardoor meer dan verdubbeld. Betaalde een bachelorstudent in 2022 nog zo’n 7.000 euro bij de meeste faculteiten, in het nieuwe voorstel voor 2027 wordt dat 14.700 euro.
In de problemen komen
Voorzitter Joerie Kivits van STUUR vreest dat niet-Europese studenten door de stijging hun studie niet kunnen afmaken, financieel in de problemen raken of niet eens genoeg geld overhouden voor basisbehoeften. En de verhoging is het geld niet eens waard, vindt Ranzinger. “Het bedrag dat de universiteit hiermee naar verwachting extra zal verdienen, is ongeveer 1,5 miljoen euro. Dat is slechts 0,2 procent van de jaarlijkse begroting van de universiteit. De schade voor studenten is dus aanzienlijk, terwijl de financiële winst voor de universiteit beperkt blijft.”
Vervallen overgangsregelingen
In het voorstel staat daarnaast dat overgangsregelingen vervallen. Dat betekent dat studenten die al begonnen zijn met hun studie minder bescherming krijgen tegen toekomstige stijgingen. Ook dat punt baart Ranzinger zorgen. Hij noemt het oneerlijk dat eerstejaarsstudenten, die begonnen met een bepaald financieel vooruitzicht, later alsnog hoge stijgingen moeten betalen. “Een student die nu ongeveer 13.000 euro betaalt, zou in het derde jaar minimaal boven de 15.000 euro uitkomen.”
'Door het stijgende collegegeld komen hier straks niet meer de beste studenten, maar vooral degenen die het kunnen betalen'
Stress
De gevolgen van het plan zijn volgens Ranzinger en Kivits nu al zichtbaar. Studenten vertellen dat ze onder zware druk staan om hun studie te kunnen blijven betalen, zegt Ranzinger. “Het is ook een gemiste kans voor de universiteit: door het stijgende collegegeld komen hier straks niet meer de beste studenten, maar vooral degenen die het kunnen betalen.”
Petitie overhandigen
STUUR wil de petitie, samen met persoonlijke verhalen en brieven van studenten, overhandigen aan het College van Bestuur. “Zodat het bestuur kan zien dat het niet alleen om cijfers gaat, maar om echte levens”, zegt Kivits. “Ik hoop dat het bestuur beseft dat de universiteit haar studenten niet leeg kan plukken voor wat extra centen.”
Op 14 juli bespreekt de Universiteitsraad het voorstel. Daarna ligt de definitieve beslissing bij het College van Bestuur.
Lees verder
-
Internationale studenten in de stress door verdubbeling collegegeld in vijf jaar
Gepubliceerd op:-
Geld
-
De redactie
-
Feba SukmanaRedacteur
Reacties
Meer Geld
-
Rechter tikt DUO op de vingers voor onzorgvuldig besluit over Iraanse student
Gepubliceerd op:-
Geld
-
-
Geen bijbaan, toch stufi: rechter beschermt arbeidsongeschikte Europese student
Gepubliceerd op:-
Geld
-
Internationalisering
-
-
Met studieschuld naar buitenland: DUO kan fluiten naar 170 miljoen euro
Gepubliceerd op:-
Geld
-
Laat een reactie achter