‘Nederlandse wetenschap dankt toppositie aan internationale samenwerking’
Qua wetenschappelijke impact is Nederland samen met Zwitserland koploper van de wereld, meldt uitgeverij Elsevier. Dat komt vooral door de vele publicaties samen met buitenlandse onderzoekers.

Afbeelding door: Levien Willemse
Sommige publicaties raken snel in de vergetelheid terwijl andere impact hebben: ze worden veel gelezen en aangehaald. Volgens Elsevier scoort Nederland op het gebied van wetenschappelijke citaties 72 procent boven het wereldgemiddelde. Ook het aantal publicaties is relatief hoog.
Absolute top
Vooral publicaties waarin onderzoekers internationaal samenwerken hebben grote impact, en daar is ons land sterk in. Publicaties waar alleen Nederlanders aan meewerken scoren ‘slechts’ 20 procent boven het wereldgemiddelde.
Nederlandse universiteiten werken volgens Elsevier samen met de absolute academische top uit Europa en Noord-Amerika, zoals Oxford en Harvard. Bijna twee derde (63 procent) van alle Nederlandse publicaties komt tot stand via internationale samenwerking. Dit is boven het wereldgemiddelde (20 procent) of het EU-gemiddelde (43 procent).
De Erasmus Universiteit Rotterdam en de Universiteit van Amsterdam hebben de meeste impact volgens Elsevier. Maar er zijn ook ranglijsten te maken waarin andere universiteiten bovenaan staan.
‘Koester internationalisering’
Volgens Jouke de Vries, interim-voorzitter van universiteitenvereniging UNL, maakt het Elsevier-onderzoek duidelijk dat het radicaal beperken van de instroom van internationale studenten en het minder internationaal maken van de wetenschap grote negatieve gevolgen zullen hebben. “Dan spelen de Nederlandse universiteiten niet meer in de Premier League van de wereld.”
Lees meer
-
Advies universiteiten: gebruik ranglijsten alleen nog voor marketing
Gepubliceerd op:-
Nieuws
-
De redactie
Meest gelezen
-
In memoriam emeritus hoogleraar Hans Gortemaker
Gepubliceerd op:-
In memoriam
-
-
Aantal suïcides onder jongeren neemt toe
Gepubliceerd op:-
Mentale gezondheid
-
-
Student met dyscalculie krijgt geen vrijstelling voor statistiek
Gepubliceerd op:-
Onderwijs
-
Reacties
Reacties zijn gesloten.
Lees verder in wetenschap
-
Waarom een socialemediaverbod voor jongeren niet de oplossing is
Gepubliceerd op:-
De Kwestie
-
-
Kiezers die op populisten stemmen maken wel degelijk rationele keuzes, ontdekte Otto Swank
Gepubliceerd op:-
Eureka!
-
-
Rector Universiteit Gent trekt zich terug van eredoctoraat UvA na AI-speech
Gepubliceerd op:-
Wetenschap
-