De petitie die hiertoe oproept is inmiddels door 425 wetenschappers en docenten van Nederlandse universiteiten en hogescholen ondertekend en door 25 studenten. Zij schrijven dat het huidige gewapende conflict in Israël niet tussen gelijkwaardige partijen gaat. De Palestijnen leven volgens hen als tweederangsburgers in een apartheidssysteem, onder een militaire bezetting. Dat is de oorzaak van de geweldsescalatie die nu plaatsvindt in Israël, aldus de petitie.
De Nederlandse regering moet ‘alle economische, politieke en militaire banden’ met Israël verbreken tot het moment dat de rechten van de Palestijnen zijn gewaarborgd. De ondertekenaars zelf zeggen gehoor te geven aan de oproep van Palestijnse collega’s om Israëlische academische instituten te boycotten vanwege hun banden met het leger. De samenwerking met individuele Israëlische wetenschappers en docenten kan wat hen betreft blijven bestaan.
En dat noemt zich wetenschappers; je niet eens verdiepen in de totale kwestie, maar afgaan op wat algemeen als de tegenwoordige norm van de massa is, zonder dit in tijdsperspectief te plaatsen en zonder te denken in termen van goed of fout. Klakkeloos aannemen is geen wetenschap.
Het gaat hier alleen maar om het aloude recept van antisemitisme (lees afgunst en jaloersheid wat een jong lang gepresteerd heeft) Jullie moeten je diep schamen.
het is toch logisch dat wanneer je AANGEVALLEN WORDT je jezelf verdedigd
Zou jij ons dan hier kunnen vertellen wat de kwestie inhoudt als jij je daar genoeg in hebt verdiept?
L.S. Kop is verkeerd. Moet zijn : Wetenschappers in Nederland. Zie de lijst met (achter)namen.
Blijft de relatie met Chinese wetenschappelijke instituten wel gewoon in stand?
Niet alleen met China, maar ook met Myanmar (i.v.m. de Rohingya) en Saoedi Arabië met VAE (i.v.m. Jemen). Bij die laatste twee gaat dat natuurlijk niet gebeuren, want de olie is belangrijker dan mensenrechten en -levens.
Antisemitisme en Jodenhaat zijn van alle tijden en leven van tijd tot tijd weer op. Interessant is waarom dit wel erg is als het plaatsvindt in appgroepjes van FvD (is het natuurlijk ook), maar niet als het politiek correct verpakt is door ‘wetenschappers’.
Wie overigens de nog veel ergere uitingen van antisemitisme in Europa en elders van de laatste tijd gevolgd heeft (nu geen bezwaar, wetenschappers?) begrijpt wel dat Joden graag een eigen staat hebben waar ze zich veilig kunnen voelen. En die met hand en tand verdedigen.
Deze reactie is begrijpelijk en juist mits jij elke vorm van kritiek of (gewone) mening over Israël/joden als antisemitisme beschouwt. Ze zijn gewoon mensen en een mens maakt fouten!
Niet alleen de joden maar elk volk/mens dient zich veilig te voelen in een eigen staat, zolang dat niet t.k.v. een ander volk/mens gaat. Een bezetting blijft een bezetting en valt nooit te rechtvaardigen. Dat zeg ik niet, het internationaal recht doet zegt dat!
Een eigen staat is prima, maar waarom niet hier in Europa of Amerika?
Flauwekul. Dit is helemaal geen antisemitisme of Jodenhaat. Het is juist een legitiem middel van protest tegen mensesnrechtenschendingen en straffen tegen het menselijkheid, onder andere apartheid en oorlogsmidrijven. Talloze Joods-Israëliers zijn er ook van mening dat het volstrekt acceptabel is om te roepen voor een institutionele boycot.
Maar als je mij niet geloven, kijk eens naar het Jerusalem Declaration on Antisemitism, getekend door meer dan 200 academici met expertise over Holocaust geschiedenis, Jewish studies en Middle East studies.
“Boycott, divestment and sanctions are commonplace, non-violent forms of political protest against states. In the Israeli case they are not, in and of themselves, antisemitic.”
https://jerusalemdeclaration.org/
Fijn dat er eindelijk een kritische discussie is over dit belangrijke kwestie.
Verschrikkelijk hoe het woord antisemitisme gebruikt wordt als iemand zich kritisch uit over Israëlische bezetting. Heeft niets met antisemitisme te maken. Er vindt apartheid plaats, terrorisme.
Antisemitisme is een verwarrend woord.Zowel Joden als Arabieren zijn nakomelingen van Sem, een van de zonen van Abraham.Arabieren of Palestijnen kunnen daarom nooit anti-semiet zijn.Wel anti-Israeli.Extreem -rechts kan wel anti- Joods zijn, hoewel dat laatste weer geldt voor de Duitse variant.De Italiaanse Fratelli d’ Italia is nooit anti- Joods geweest.Trouwens Mussolini ook niet.
En China, Rusland, Qatar, etc., verschillende landen waar de rechten van bevolkingsgroepen niet worden gewaarborgd? Hebben de universiteiten daar geen banden met de overheid? Natuurlijk is de situatie schrijnend, en ik ondersteun elke oproep van het boycotten van landen die mensenrechten schenden. Ik hoop echter dat het enkel boycotten van Israelische universiteiten niet voortkomt uit racisme, maar dat er hiervoor een andere verklaring kan worden gegeven. Alvast dank!
Helemaal mee eens. Ik sta versteld van de naïeve, zo niet gemakzuchtige manier, waarop deze wetenschappers denken steun te betuigen aan de Palestijnse bevolking in de NGO’s. Alleen met het vingertje wijzen werkt niet en is bovendien pedant, helaas een typisch Hollands trekje.
Iedereen weet inmiddels hoe het probleem is ontstaan door het onvermogen van de westerse mogendheden om twee volken die van oudsher thuishoren in hetzelfde gebied samen te voegen tot een natie. Daarna is het alleen maar ellende geweest en geldt het recht van de sterkste. Daar komt nu bij dat de Palestijnse bevolking die terecht kwam in de NGO’s ook nog eens als pion en kanonnenvoer wordt gebruikt door Hamas. Mijn hart bloedt voor opnieuw een verloren generatie in deze gebieden.
Het ironische is dat je met zo’n boycot het tegengestelde resultaat bereikt.
Zoals niet iedereen in Nederland een fan is van Wilders, is ook niet iedereen een aanhanger van Nethanyahu. Maar dit verandert als Israeli’s zich alleen voelen staan.
Vandaar mijn oproep aan diezelfde wetenschappers: laat die luie handtekening maar zitten en steek eens de handen uit de mouwen. Organiseer een Israël week met digitaal congres. Laat zien wat je in huis hebt en doe mee aan pitches hoe je de Palestijns/Israëlische kwestie kunt oplossen. Daarmee zet je naar mijn weten de wetenschap op de kaart, en ook weer met beide benen op de grond.
Ik schaam me kapot
Ik schaam mij ook kapot,
Waar blijven de Joodse organisaties, waarom nemen ze geen stelling tegen de Israëlische regering.
Dit soort wetenschapsactivisme geeft de universiteit een slechte reputatie. Het vertrouwen dat ‘de wetenschap’ er neutraal/objectief inzit brokkelt af , en zal voor de buitenwereld reden zijn om haar af te wijzen (‘ach, die linkse gekkies’) en ondermijnt het gezag van het kennisinstituut dat een Universiteit behoort te zijn.
En hoe moet dat zijn voor een student met zo’n docent op deze lijst? Die docent heeft toch de schijn verloren van de (vereiste) objectiviteit? Heeft de student niet het recht om naar behoren (dus onbevooroordeeld /onpartijdig) de stof gedoceerd te krijgen?
Ik zou als bestuur van het EUR deze ondertekenaars eens op het matje roepen.
Het was wel een generatie geleden, maar boycot en protest acties door studenten groepen en academici aan Nederlands universiteiten, bijvoorbeeld in de jaren tachtig tegen apartheid in Zuid Afrika, hebben de reputatie van Nederlandse universiteiten geen kwaad gedaan.
Kijk eens naar een prachtige archief van deze geschiedenis, beschikbaar op het Internationale Instituut voor Sociale Geschiedenis: https://iisg.amsterdam/nl/blog/zuid-afrika-woord-en-beeld
Dus waarom zou boycot en protest acties tegen apartheid in Israel anders zijn?
Zowel Israëlische (B’tselem en Adalah) en internationale organisaties (Human Rights Watch, de Verenigde Naties) als Palestijnse organisaties (Al-Haq, PCHR, Adameer) hebben uitgebreid onderzoek gedaan en rapporten gepubliceerd over het apartheidssysteem in Israël.
Het Internationale Strafhof (ICC) is in 2020 een onderzoek begonnen over oorlogsmisdrijven en misdrijven tegen de menselijkheid (waaronder apartheid) in Palestina.
Birzeit University in Ramallah heeft ook op het alarm bel getrokken: https://www.birzeit.edu/en/news/birzeit-university-calls-concrete-action-end-israeli-colonialism-and-apartheid
Ik vind het belangrijk dat er kritische vragen worden gesteld over de institutionele samenwerking tussen Nederlandse en Israëlische universiteiten die immers onderdeel zijn van het Israëlishce apartheid systeem.
De juiste reactie van het CvB zou dan de organisatie van een kritische debat behoren te zijn.
Wij hebben zojuist 3000 raketten op Moskou en Petrograd afgevoerd omdat wij boos zijn op de behandeling van Navalny en de dissidenten.Hopelijk reageert Poetin proportioneel.Hamas redeneert zo.
Jij slaat de plank volledig mis!
Als Rusland Nederland zou koloniseren en ons uit onze huizen zou gooien (denk aan de kolonist die tegen de Palestijnse vrouw zei: “If I don’t steal your home, someone else will steal it”), dan zullen we niet alleen 3.000 raketten richting de Russen lanceren maar ook stenen en alles waarmee wij hun pijn kunnen doen.
Precies zoals wij de Duitse bezitting niet hebben geaccepteerd en daartegen in verzet (o.a. met aanslagen) zijn gekomen.
Elk volk heeft namelijk het recht om zich te verdedigen tegen kolonisatie. Zo simpel is het!
Reageren niet meer mogelijk.