Universiteiten geïrriteerd: minister komt afspraken niet na
Universiteiten willen hun afspraken met het ministerie nakomen, maar die maakt dat niet makkelijk. De minister heeft een aantal maatregelen niet doorgevoerd en bezuinigt tegen de afspraken in toch op het onderwijs.
De prestatieafspraken zijn “nadrukkelijk een wederzijdse afspraak van de universiteiten én de overheid”, schrijft VSNU. Afspraken over de bekostiging van alle plannen en over aanpassing van wetten en regels zijn “absolute voorwaarden” voor het halen van de doelen.
Bezuinigingen, geen investeringen
Maar omdat het kabinet vlak na ondertekening viel en de recessie blijft aanhouden, lukt het minister Bussemaker niet om veel geld te steken in het onderwijs. Investeringen zijn “een noodzakelijke randvoorwaarde”, maar volgens de universiteiten wordt er juist bezuinigd, waardoor hun ambities onder druk komen te staan.
Rendement en doorstroom
Daarnaast zijn de universiteiten niet blij dat de Tweede Kamer een aantal maatregelen heeft teruggedraaid of tegengehouden die het rendement en de doorstroming had moeten verbeteren. Zo zou de afschaffing van de langstudeermaatregel negatieve gevolgen hebben op het rendement. Verder zijn ze teleurgesteld dat ze voor schakelprogramma’s niet het instellingscollegegeld mogen vragen en balen ze dat de mogelijkheid om student-promovendi aan te stellen niet in de wet is opgenomen.
Profiel versterken
Onderwijsinstellingen hebben eind 2012 met het ministerie prestatieafspraken gemaakt over onder meer het aantal contacturen in het eerste studiejaar, de honourprogramma’s en het studiesucces. Ook moesten de onderwijsinstellingen hun eigen ‘profiel’ versterken. Een commissie beoordeelde hoe ambitieus en haalbaar de plannen waren. Hoe beter de beoordeling, hoe meer geld de onderwijsinstellingen ervoor zouden krijgen.
Minister Bussemaker erkent dat niet alle afspraken zijn nagekomen. Aan het eind van het jaar bekijkt ze samen met hogescholen en universiteiten of de doelen moeten worden bijgesteld. HOP
Meest gelezen
-
OCW-begroting krijgt genoeg steun
Gepubliceerd op:-
Politiek
-
-
Renteplafond: minister van Financiën zette Letschert met rug tegen de muur
Gepubliceerd op:-
Geld
-
-
Actief in de medezeggenschap? Ook dat is werk, oordeelt rechter in hoger beroep
Gepubliceerd op:-
Medezeggenschap
-
Reacties
Reacties zijn gesloten.
Meer Politiek
-
OCW-begroting krijgt genoeg steun
Gepubliceerd op:-
Politiek
-
-
Linkse oppositie kritisch over schrappen renteplafond, maar D66 steunt minister
Gepubliceerd op:-
Geld
-
Politiek
-
-
Robbert Dijkgraaf is het nieuwe gezicht van de internationale wetenschap: ‘Soms kunnen we helpen vrede te brengen’
Gepubliceerd op:-
Politiek
-
Wetenschap
-